Registracija

Vardas
Pavardė
Elektroninis paštas
Slaptažodis
Pakartokite slaptažodį
Registruotis

Plungės dvaro sodyba

Senų senovėje ant Gondingos piliakalnio stovėjo tvirtovė. Per lenkų ir žuvėdų karą ji buvo užimta. Vėliau žuvėdams teko išsikraustyti, tad jie savo auksą, sidabrą, ginklus ir kitus vertingus daiktus sunešė į pilies vidų, užrakino už geležinių durų, pilį užpylė žemėmis, kad nė žymės neliktų, o raktą pakišo po sunkiausiu akmeniu Babrungo upės sietuvoje. Turtus patikėjo saugoti velniams, kuriems vadovavo „pilies ponaitis“. Vietos žmonės tikėjo, kad kiekvienas, pasikėsinęs į tuos turtus, mirs. Pasakojama, kad vienas šimtametis prūsas kaimiečiams buvo žadėjęs parodyti tas geležines duris ir netgi surasti paslėptą raktą, tačiau netikėtai buvo rastas nebegyvas. Vėliau kunigaikštis Mykolas Oginskis buvo pasikvietęs keletą inžinierių piliakalniui ištirti. Tačiau netrukus kunigaikštis mirė, o jo sumanymas taip ir liko neįgyvendintas...

Tai vienas iš padavimų, kuriuos 1922 m. surinko ir užrašė žemaičių etnografijos tyrinėtojas Ignas Končius. Visgi padavimuose yra ir dalelė tiesos.

Netoli nuo Plungės iš tiesų yra Gandingos piliakalnis (seniau vadintas Gondinga). Kadaise, kai Plungės dar nebuvo, ant Gandingos piliakalnio stovėjo gerai įtvirtinta kuršių gynybinė pilis. XV a. Gandingos dvaras priklausė Lietuvos didžiajam kunigaikščiui. XVI a. už keleto kilometrų nuo Gandingos ėmė dygti nauja gyvenvietė – Plungėnai, vėliau pervadinti į Plungę. 1567 m. Lietuvos didysis kunigaikštis Žygimantas Augustas Gandingos valsčiaus administracines teises perdavė Plungės dvarui. 1779 m. Lietuvos ir Lenkijos valdovas Plungės seniūniją atidavė Vilniaus vyskupui Ignotui Masalskiui. 1806 m. Plungės grafystę nusipirko Rusijos imperatorės Jekaterinos II dvariškis Platonas Zubovas. 1873 m. Plungės dvarą ir visą miestelį su apylinkėmis įsigijo kunigaikštis Mykolas Oginskis (1849–1902), paminėtas šio pasakojimo pradžioje.

Plungės dvaro pastatų kompleksas – vienas geriausiai išsilaikiusių ir vertingiausių Lietuvoje. Išlikę šie pastatai: pagrindiniai dvaro rūmai, laikrodinė su oranžerija, neogotikinio stiliaus žirgynas, dvi oficinos (vienoje Oginskių laikais buvo svečių kambariai, kitoje – dvaro administracija ir virtuvė), sargo namelis, fazanų augintojo namelis („bažanterija“), kunigaikščio advokato namelis ir skalbykla.

Žemėlapis

Atsiliepimai